17 komentarzy

 1. NieNaTemat
  NieNaTemat at |

  Zachęciłem się do przeczytania czegoś autorstwa Bondy.
  Serio.
  Ostatnio znajoma opowiadała, że „ta Kaśka to potrafi”….
  Kolejny raz trafiam na słowa pełne aprobaty. Dzięki 🙂

 2. Miriam
  Miriam at |

  To nie jest zła książka. Jeden z lepszych polskich kryminałów. Ale pełna niedokończonych lub niepotrzebnych wątków, niejasności i niekonsekwencji. Poniżej kilka przykładów:

  – kto wrzucił pistolet do studni w domu Kingi?
  – dlaczego Ałła wyjęła pistolet z tejże studni? Kto ją nakrył? Broń nie zagrała żadnej roli w wydarzeniach 2014 r…
  – kim jest Ałła dla Bondaruka – matką Anielą?
  – kto i po co napadł na Kingę?
  – dlaczego Bondaruk przyznaje się do przyniesienia obu czaszek na policję? jedna z czaszek zostaje zidentyfikowana jako czaszka Jowity – skąd Bondaruk wiedział, gdzie jest jej ciało? Jeśli przyniósł ją na policję ktoś inny – kto, po co?
  – po co Marzena przesyła Włochatemu zdjęcie z więzienia?
  – dlaczego Romanowska zabiera nagle wszystkie akta z kwatery ciotki użyczonej Saszy? Co nagle powoduje że wycofuje się ze współpracy z profilerką? Wszak obraz namalowany przez Polaka (portret Saszy) znajduje dopiero PO zabraniu akt. Skąd taka zmiana frontu?
  – dlaczego Mariola Nestoruk ukrywała się przed Bondarukiem przez wszystkie te lata? Chodziła ukradkowo spotykać się z synem (usynowionym przez Bondaruka) – on wiedział, że matka żyje. Kim jest ojciec syna Marioli?
  – w profilu napisanym przez Saszę „Mariola nie widnieje w żadnej bazie zaginionych” a w zakończeniu książki Mariola mówi, że „znajduje się w bazie zaginionych”
  -do którego liceum właściwie chodzi Asia? na początku książki chodzi do „polskiego” liceum, a potem zostaje usunięta z „białorusa”
  – Romanowska opowiadając o Saszy, mówi, że przyjechała do szpitala do pacjenta, ale dyrektor szpitala nie potwierdza jej wersji. Kilka stron dalej Romanowska mówi, że dyrektor szpitala mówi, ze Załuska przyjechała spotkać się z Polakiem. Czyli jednak potwierdza jej wersję..

 3. Joanna
  Joanna at |

  Ufff Miriam – znaczy się, że nie zgłupiałam, tylko tam rzeczywiście są niejasności. Skończyłam czytać wczoraj i dalej do końca nie rozumiem jak się skończyło 😉

 4. Filip
  Filip at |

  Może odświeżymy temat. Jestem świeżo po lekturze i również intrygują mnie pytania zadane przez Miriam. Czy ktoś umie na nie odpowiedzieć ?

 5. Nanoouk
  Nanoouk at |

  Zapewne odpowiedzi na te pytania poznamy w następnej książce która będzie kontynuacja Okularnika .

 6. kitka
  kitka at |

  A ja właśnie czytam i trochę mnie martwi co mówicie. Wolałabym po przeczytaniu książki znać rozwiązanie zagadek i jasną sytuację

 7. agata
  agata at |

  Po prostu zmień sobie autora na innego i będziesz zadowolona !!!

 8. Marcin
  Marcin at |

  Przeczytałem Okularnika i szczerze mówiąc mam poczucie zmarnowanego czasu. Przez 2/3 książki było ciekawie. Wciągająca akcja. Jednak końcówka beznadziejna, co popsuło cały efekt. Pochłaniacz też miał sztucznie przekombinowaną końcówkę. Po 3 tom już nie sięgnę. To trochę jak z Bezcennym Miłoszewskiego. Po kilku bardzo dobrych książkach przekombinowana słabizna…

 9. jk
  jk at |

  dokladnie, i po co strzelano do bondaruka i larysy? ogolnie fajnie sie czytalo z niefajnym zakonczeniem. w sumie nikomu nic nie zrobiono tym co za tym stali

 10. Anna
  Anna at |

  Przeczytałam Florystkę, Pochłaniacza i Okularnika i po nim nie mam ochoty na więcej. Nie wiem, czy Duch żyje, nie wiadomo, kto skrzywdził Kingę, czy Saszy udaje się wyjść z kliniki, czy JahJaha i Romanowska faktycznie byli w to uwikłani, co z tą Ałłą, Bondaruk tak jej wierzył, a potem ona była przeciw niemu?? Ja myślałam, że to dziecko tej ciotki Duni Orzechowskiej Olgi, w końcu to niemowlę takie imię nosiło. Zaczęłam czytać Lampiony, przebrnęłam 40 stron i zniechęciłam się. Okularnik super, ale zakończenie do bani. Tak, jakby autorka chciała jak najszybciej skończyć książkę i wiele wątków pozostało bez wyjaśnienia. Poza tym to skakanie z wątku na wątek przy trzeciej książce męczy.

 11. maciek
  maciek at |

  Niestety chyba trochę przekombinowana. Też mam podobne pytania co autor pierwszego postu a dodatkowo gdzieś całkiem zgubiłem wątek Jowity – co dokładnie się z nią stało i dlaczego Marzena z kolegą próbowała zabić Piotra i Larysę … ? W kontekście trzeciej książki z cyklu gdzie jest napisane że bohaterka od lat nie tknęła alkoholu jak ma się sprawa zapicia Saszy. Dla mnie jest ważne ponieważ takie wydarzenia może całkowicie zmienić bohaterkę i jej późniejsze zachowania (niestety wiem to z własnego doświadczenia).

 12. Zaczytana
  Zaczytana at |

  W nocy skończyłam czytać i też mam mnóstwo pytań, a przede wszystkim: dlaczego Marzena i Kuba zabili Łarysę i próbowali zabić Bondaruka? Proszę o odpowiedź, jeśli ktoś wie.

 13. teriru
  teriru at |

  lubię kiedy pomiędzy stronami przemycana jest historia,ale nie mogę pojąć dlaczego znalezienie czaszki Kopernika umiejscowiła Pani w Toruniu,przecież wiadomo ,że zmarł w czasie zarazy we Fromborku i tak na prawdę nie wiadomo czy to jego czaszka

 14. Mk
  Mk at |

  Ja właśnie skończyłam Lampiony (3 tom) i nie wyjaśnia się końcówka z tomu 2, trochę mnie to dziwi, co się stało w klinice w 2 tomie, ja do tych książek chyba bym musiała jakiś diagram sobie zrobić jak profler bo inaczej nie umiem zrozumieć wielu wątków

 15. Bogna
  Bogna at |

  Samo czytanie bylo wielka przyjemnoscia. Wielowatkowosc, historia i akcj, swietny styl. Ale niezbyt ciekawe zakonczenie, wiele wydarzen niewyjasnionych i niezakonczonych. Podobnie w Pochlaniaczu, ciekawym w trakcie czytania, jakis zawod na koncu. Ale ogolnie polecam.

 16. M
  M at |

  Kuba i Marzena chcieli zabić Piotra i Łarysę ponieważ taki warunek postawił ten, kogo szantażowali nagraniem video z gwałtu na Jowicie.

  Mam to samo wrażenie – 2/3 książki to kawałek dobrej książki, a potem jakby się autor zmienił. Akcja w „klinice” jakby z innego, płytkiego gatunku. Szkoda.

  i też myślę, że Ałła to cioteczna siostra Duni
  I też nie rozumiem dlaczego uczestniczyła w morderstwie Piotra

  może p. Bonda wyjaśni?

Zostaw Komentarz