Organizatorzy przedsięwzięcia Kryminalna Piła oraz władze miasta Piły przywiązują duże znaczenie do oferty kulturalnej miasta, podkreślając znaczenie humanistyczne i społeczne przestrzeni miejskiej jako swoistej „małej ojczyzny”.
Doceniając znaczenie kulturowego kodu żywej tkanki miasta, w ramach Kryminalnej Piły ogłaszają corocznie ogólnopolski konkurs na najlepszą polską miejską powieść kryminalną minionego roku.
Przez nagrodę pieniężną oraz okolicznościową statuetkę chcą uhonorować tego autora powieści wydanej w roku 2023, który w sposób wyjątkowy połączył artyzm słowa literackiego z udaną intrygą kryminalną oraz inspiracjami i związkami z motywem MIASTA.
REGULAMIN NAGRODY
1. Niniejszy regulamin określa warunki przyznawania nagrody „Kryminalna Piła” dla autora najlepszej polskiej miejskiej powieści kryminalnej, zwanej dalej „Nagrodą”. 2. Organizatorem konkursu, mającego na celu wyłonienie Najlepszej Polskiej Miejskiej Powieści Kryminalnej roku minionego, jest Regionalne Centrum Kultury „Fabryka Emocji” w Pile, zwane dalej „Organizatorem”. 3. Nagroda pieniężna została ufundowana przez Prezydenta Miasta Piły i w roku 2024 wynosi 6 000 zł netto. 4. Wraz z nagrodą pieniężną wręczana jest okolicznościowa statuetka oraz okolicznościowy dyplom. Jury ma prawo przyznać wyróżnienia: wyróżnienie dyrektora Regionalnego Centrum Kultury w Pile im. prof. Wojciecha Burszty, wyróżnienie Komendanta Szkoły Policji w Pile oraz wyróżnienie Jury. 5. Warunkiem dopuszczenia powieści do konkursu jest przesłanie 3 egzemplarzy zgłaszanej książki przez jej Wydawcę lub Autora na adres Organizatora. 6. Książki muszą być napisane w języku polskim i wydane po raz pierwszy w roku 2023 przez wydawcę mającego siedzibę na terenie Polski oraz opatrzone numerem ISBN. 7. Termin nadsyłania (zgłaszania) książek dla wydawców i autorów upływa 17 maja 2024 roku – liczy się data dostarczenia książek do Organizatora. Wszelkie zgłoszenia dokonane po dniu 17 maja 2024 r. nie będą rozpatrywane. 8. Książki należy nadsyłać na adres: Regionalne Centrum Kultury „Fabryka Emocji” w Pile, Pl. Staszica 1, 64-920 Piła z dopiskiem „Nagroda Kryminalnej Piły”. 9. Książki nadesłane na konkurs nie podlegają zwrotowi i stanowią własność Organizatora. 10. Do przyznania nagrody uprawnione jest Jury powołane przez Organizatora. Nagrody nie można nie przyznać. 11. Jury Nagrody za rok 2023 tworzą: Stanisław Dąbek – przewodniczący Jury (dyrektor RCK w Pile), Robert Ostaszewski (krytyk literacki, pisarz) – członek Jury i Leszek Koźmiński (krytyk literacki, funkcjonariusz Szkoły Policji w Pile) – sekretarz Jury. 12. Jury, oceniając zgłoszone książki, będzie działać zgodnie z celami i zasadami określonymi w niniejszym Regulaminie, mając przy tym w szczególności na uwadze walory artystyczne utworu powieściowego o charakterze kryminalnym oraz oryginalność inspiracji i związków z motywem MIASTA. 13. Decyzje Jury są ostateczne i nie przysługuje od nich odwołanie. 14. Publiczne ogłoszenie wyników konkursu oraz wręczenie Nagrody nastąpi w czasie uroczystości Festiwalu Kryminału „Kryminalna Piła” 2024 w dniu 26 pażdziernika 2024 roku w Pile. Wyniki zostaną także opublikowane na stronach internetowych: www.rck.pila.pl i www.kryminalnapila.pl. 15. Autor wyróżniony Nagrodą wyraża zgodę na upublicznienie faktu, że został nagrodzony.
Dotychczasowymi Laureatami Nagrody byli:
za rok 2022 Wojciech Chmielarz za powieść “Długa noc”
za rok 2021 Anna Rozenberg za powieść “Punkty zapalne”
za rok 2020 Przemysław Żarski za powieść “Blizna”
za rok 2019 Małgorzata i Michał Kuźmińscy za powieść “Mara”,
za rok 2018 Robert Małecki za powieść “Skaza”,
za rok 2017 Marek Krajewski za powieść “Mock. Ludzkie zoo”,
za rok 2016 Anna Kańtoch za powieść „Łaska”,
za rok 2015 Maurycy Nowakowski za powieść „Plagiat”,
za rok 2014 Ryszard Ćwirlej za powieść „Blyskawiczna wypłata”,
za rok 2014 Marcin Wroński za powieść „Pogrom w przyszły wtorek”.
Specjalne wyróżnienia otrzymali: w roku 2023 Maciej Siembieda, Julia Łapińska i Wojciech Wójcik,w roku 2022 Robert Małecki, Marek Stelar i Przemysław Żarski,w roku 2021 Marek Stelar, Ryszard Ćwirlej i Jarosław Sokół, w roku 2020 Anna Potyra, Jakub Szamałek i Tomasz Duszyński, w roku 2019 Marek Krajewski, w roku 2018 Grzegorz Skorupski i Tomasz Konatkowski, w roku 2017 Joanna Jodełka, w roku 2016 Jorn Lier Horst, w roku 2015 Mariusz Czubaj, w roku 2014 Wojciech Chmielarz.
Zgłaszam książkę “Glatz. Goliat” Tomasza Duszyńskiego
Dzień dobry, proszę dobrze przeczytać regulamin jak wyglada zgłaszanie książek